Firma Transbit zakończyła z sukcesem współpracę przy integracji nowej cyfrowej radiolinii R-460A z systemem IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System).

W ramach kilkumiesięcznej współpracy z liderem branży zbrojeniowej Northrop Grumman Corp. Zespoły inżynierów z obu stron dokonały udanej integracji przęsła radioliniowego, opartego na radioliniach R-460A i routerach RP-101-06, w strukturze przesyłania danych systemu IBCS. Prowadzone w trudnych warunkach pandemii prace, przy efektywnym wykorzystaniu środków pracy zdalnej, dały oczekiwany rezultat, o czym koncern Northrop Grumman Corp. informuje w oddzielnym komunikacie dostępnym na stronie Northrop Grumman Corp.

Najnowsze radiolinie cyfrowe R-460A w pełni pokazały zdolność do integracji z tak zaawansowanymi systemami jak IBCS, stając się pierwszymi na świecie, nie amerykańskimi urządzeniami łączności zintegrowanymi z systemem IBCS. Udowodniono  w ten sposób możliwość zastosowania tych radiolinii w systemach dowodzenia czasu rzeczywistego, w tym także w nadchodzącym systemie przeciwlotniczym krótkiego zasięgu NAREW, którego budowa może zostać powierzona podmiotom z Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Radiolinie R-460A, poprzez integrację z systemem IBCS pokazały, że nadają się do budowy sieci radioliniowej obejmującej terytorium całego kraju i integrującej nawet najbardziej wymagające systemy wojska polskiego, spełniając rygorystyczne wymogi dotyczące transferu informacji, obowiązujące w systemach czasu rzeczywistego.

System WISŁA razem z systemami NAREW i PILICA stanowić będą zintegrowany, warstwowy  system obrony powietrznej i przeciwrakietowej, odpowiedzialny za zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

Zastosowanie radiolinii R-460A potwierdza zdolność polskiego przemysłu, w tym polskich inżynierów i programistów, do dostarczenia narodowych rozwiązań w zakresie łączności dla programów zbrojeniowych wojsk OPL. Należy zaznaczyć, że od niedawna w systemach OPL można zobaczyć także inne środki radiowe firmy Transbit, a mianowicie radiostacje szerokopasmowe R-450C. Następne etapy tych programów z pewnością będą stanowić kolejną okazję do pokazania możliwości nowoczesnej technologii, jaką posiadają urządzenia systemu RADION, którego elementy stanowią radiolinie R-460A i radiostacje R-450C.

Więcej o nowej radiolinii cyfrowej R-460A, stanowiącej zweryfikowany, polski element dla systemu IBCS, przeczytacie tu: Radiolinia cyfrowa R-460A